


Carina | Carinska tarifa | Pojednostavljeni postupci | Carinski prekršaji |
Spoljna trgovina | Devizno poslovanje | PDV | Akcize |
Bezbednost hrane | Veterinarska kontrola | Sanitarna kontrola | Ekologija |

Veterinarska kontrola
Dokumenti i korisni linkovi
Veterinarska kontrola



POSTUPAK KONTROLE POŠILjAKA KOJE PODLEŽU VETERINARSKOJ KONTROLI PRILIKOM UVOZA – PROVOZA
Detaljno razvrstavanje pošiljki i postupak pregleda prilikom uvoza regulisan je Pravilnikom o vrstama pošiljki koje podležu veterinarsko-sanitarnoj kontroli i načinu obavljanja veterinarsko-sanitarnog pregleda pošiljki na graničnim prelazima.
Minimalne i maksimalne količine robe koja se uzima kao uzorak za laboratorijsko ispitivanje na zdravstveno-higijensku i kvalitativnu ispravnost date su u Prilogu 2.
Procenat učestalosti pregleda pošiljki dat je u Prilogu 3.
Izdavanje veterinarsko sanitarnih uslova za uvoz odnosno provoz
Zahtev sa potrebnim podacima i propisanm taksom, podnosi se Ministarstvu Poljoprivrede Trgovine Šumarstva i vodoprivred – Uprava za verterinu, Omladinskih brigada 1. 11080 Beograd.
Troškovi sprovođenja rešenja padaju na teret uvoznika, a u slučaju tranzita na ovlašćeno pravno lice iz Repulike Srbije koje je podnelo zahtev u ime vlasnika pošiljke u tranzitu.
Dozvola sa veterinarsko sanitarnim uslovima uvoza – tranzita izdaje sa rokom važenja od šest meseca (180 dana), a u zahtevu je potrebno navesti količinu robe za koju se planira uvoz u navedenom periodu.
Član 124. Zakona o veterinstvu reguliše obavezu pribavljanja, način idavanja uvozne dozvole sa određivanjem veterinarsko sanitarnih uslova za uvoz u Republiku Srbiju .
Uvoz-tranzit pošiljaka dozvoljen je samo preko odobrenih graničnih prelaza gde je prisutna granična veterinarska inspekcija, Republike Srbije.
Odobreni prelazi prema susednim državama su:
OBAVEZNA JE NAJAVA POŠILJKE graničnoj veterinarskoj inspekciji, najmanje 24 sata pre dolaska na granični prelaz
Pregled pošiljke
Dokumentarni
- Zajednički veterinarski ulazni dokument (ZVUD)
- Originalni primerak odgovarajućeg veterinarskog sertifikata koji mora da prati pošiljku
- Dokaz o uplaćenim taksama
- Specifikacija robe
- Faktura
U slučaju tranzita: dokaz o prijemu posšiljke u zemlji upučenja (izjava ili rešenjna nadležnog orgaa država uvoza)
Plan prevoza
- Identifikacija pošiljke
- Životinje/proizvodi odgovaraju opisu i podacima navedenim u pratećoj veterinarskoj dokumentaciji
- Broj životinja
- Broj ušne markice/ br. mikročipa/ tetovir broj i sl.
- Plomba
- Deklaracija
- Vrsta proizvoda
- Vetreinarski kontrolni broj objekta (identifikaciona oznaka) na proizvodu i dokumentima
- Broj pakovanja i težina
FIZIČKI PREGLED
- Pošiljke životinja
- Ptocena sposobnosti za putovanje
- Pregled uslovnosti transportnog srdetva
- Klinički pregled - vizuelni pregled životinje, posmatranje digestivnog i respiratornog sistema, merenje telesne temperature, palpacija, procena ponašanja, držanja i izgleda životinja
- Laboratorijsko ispitivanje
USLOVI ZA UVOZ POŠILJAKA
Član 121. Zakona o veterinarstvu
Uvoz životinja može da se vrši ako su ispunjeni propisani uslovi u pogledu zaštite zdravlja i dobrobiti životinja i ako su životinje obeležene u skladu sa propisima zemlje izvoznice, odnosno zemlje porekla pošiljke.
Uvoz iz stava 1. ovog člana može se odobriti i u slučaju da su primenjeni drugačiji postupci od propisanih, a za koje nadležna služba zemlje izvoznice pruži naučno zasnovane dokaze o postizanju jednakog nivoa zaštite zdravlja koji bi se postigao primenom postupaka propisanih u Republici Srbiji.
Uvoz proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, hrane za životinje, sporednih proizvoda životinjskog porekla i pratećih predmeta odobrava se iz objekata koji ispunjavaju propisane uslove, koji su registrovani u EU i koji su pod kontrolom nadležnog organa.
Ministarstvo može odobriti uvoz iz stava 3. ovog člana iz drugih objekata kada se utvrdi da su propisi, standardi, proizvodnja i nadzor koje vrši zemlja izvoznica istovetni propisima Republike Srbije i da je obezbe đen jednak nivo zaštite potrošača.
Postupci zvanično prihvaćeni od relevantnih međunarodnih organizacija za utvrđivanje standarda za zaštitu zdravlja priznaju se za postupke koji pružaju jednak nivo zaštite zdravlja, kao i postupci propisani u Republici Srbiji.
Ministarstvo može izvršiti pregled radi provere objekata iz stava 5. ovog člana.
Troškove pregleda snosi uvoznik.
Zakon o veterinarstvu propisuje da su objekti odobreni od nadležnih veterinarskih službi države porekla.
EU odobrene objekte možete proveriti OVDE. Tu su svi zvanični registri koji su u državama članicama EU. Praktično ko želi da uveze neki proizvod životinjskog porekla tu moze da proveri da li je taj objekat na listi odobrenih u EU. Ukoliko se ne nalazi na listi neće se odobriti uvoz u skladu sa gornjim članom zakona
Na ovom linku su odobreni objekti iz trećih država (koje nisu članice Evropske unije) iz kojih se mogu uvoziti proizvodi životinjskog porekla u Evropsku uniju.
Na listi Serbia, nalaze se objekti koji mogu da izvoze proizvode životinjskog porekla u EU. Mogu da izvoze samo onu vrstu proizvoda za koju su dobili odobrenje i nalazi se na listi EU.
Na listi Serbia, nalaze se objekti koji mogu da izvoze proizvode životinjskog porekla u EU. Mogu da izvoze samo onu vrstu proizvoda za koju su dobili odobrenje i nalazi se na listi EU.

Designed by:
Built by: M.G.soft
